Ağlayan Pasta

 

 

Ağlayan pasta benim ve çocuklarımın vazgeçilmezi.Bu pastayla tanışmam bir ev görmesi gittiğimde oldu.Akrabalarla gitmiştim ve benim içim çok tanıdık değildi.Sunumlarının arasında bu pasta da vardı.Şöyle bir baktım üstünde çikolata sosu vardı ve tabağa alırken o ıslaklığı görebiliyordum.
Çikolatalı pastalara karşı zaafım  olan biri olarak bu benim iştahımı daha da kabarttı. Ağıza aldığında yumuşacık ıslak bir kek ve üstünde krem şantili çikolata sos. Beni benden aldı doğrusu. Bir dilim daha yiyebilmek için kıvranıp durmuştum o gün:)) Tarifini ben değil ama diğer kişiler istemişti.Aklımda tutarım diye bir yere not almadım.Tabii ki eve gelince tarifin yarısı aklımda yarısı eksik. Kısmet artık dedim. Daha sonraki yediğim ağlayan pastalar hiç onun yerini tutmadı ve tarifi almaya bile gerek görmedim. Ta ki komşum denk gelinceye kadar.İlk tattığım lezzetini almıştım. Hemen tarifi istedim birazdan diyerek yine kaldı.Çok da ısrar etmek istemedim hemen de yapamayacaktım kaldı.Birkaç gün sonra bize geldiğinde tarifi yeniden istedim.”Aklımda hemen vereyim ”dedi.Aldım kağıdı kalemi elime yazdım.Mutluydum çünkü artık sevdiğim ağlayan pastanın tarifine sahiptim.Bana neden internetten bulmadın derseniz o benim ilk beğendiğim tadı damağımda kalan lezzeti aradım.Biraz da hüsranla sonuçlansın istemedim yaptıklarımın.
Arkadaşın aklında kalan tarifi yaptım.Bir takım aksaklıklar çıktı ama biraz ondan biraz bundan derken tarifi oluşturdum.Bir gün yaptığımda arkadaşım geldi üstüne yedi ve çok beğendi. Kendisinde olan tariften daha güzel olduğunu söyledi.Tarifi nereden aldın diye sorunca ben koptum.Kendisinin verdiğini dahi hatırlamıyordu.Tarif ana hatlarıyla kendisininki ile aynıydı ama miktarlarda değişiklik var.Çünkü tarif bana verirken yanlış ölçüleri hatırlayıp vermişti.Neyse ki tamamen tesadüf eseri miktarlarını düzeltip koyduğum malzemeler pastanın tadında hiç değişiklik yapmamıştı.
Ben artık tarife geçeyim.Ölçülere ve verilen sıraya göre yaparsanız sizin yaptığınız ağlayan pasta da mükemmel ve ağızda şölen havası estirecek türden olacaktır.Şimdiden kolay gelsin:))

 

Malzemeler;
 • 2 yumurta
 • 3 fincan şeker
 • 3 fincan un
 • 25 gr (iki yemek kaşığı dolusu) kakao
 • 1 fincan sıvı yağ
 • 1 su bardağı süt
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilin
 • 2 bardak süt(keki ıslatmak için)
Üzeri için;
 • İki paket krem şanti
 • Bir paket çikolata sosu
 • 5,5 bardak süt

 

Yapılışı;
Ağlayan pastanın kek hamurunu yapmaya başlamadan önce fırını 170-180 derecede ısıtmaya başlayalım.Böylece kek hamurunun işlemi bittiğinde hemen fırına sürebiliriz.Kullanacağımız malzemelerin oda ısısında olmasına dikkat edelim. İki yumurtayı üç fincan şekerle iyice çırpalım. Yumurtaların rengi açılmış ve köpük köpük olacak şekilde.İyice çırptığınızdan emin olduktan sonra diğer malzemelere sıra gelmiş demektir.Sırasıyla yağı ve sütü koyalım daha sonra unu,kakaoyu, kabartma tozunu ve vanilini eleyerek ekleyelim.Eleyelim ki içinde topaklar kalmasın.
Bütün mazlemeleri  koyduktan sonra bir kaç dakika çırpalım . Tüm malzemelerin birbirine karıştığından emin olalım. Kek hamuru sıvı kıvamında olacaktır. Hazırladığımız kek  hamurunu önceden yağladığımız dikdörtgen borcama dökelim. Bora camı düz zeminin üzerimde şöyle bir sallayarak kek hamurunun kap içinde eşit şekilde  dağılmasını sağlayalım .Daha sonra ısınmış olan fırına sürelim.

 

 

Ben ağlayan pastayı kendi fırınımda 170-180 derecede 25 dk pişiriyorum.Her zaman söylüyorum kendi fırınınızın ısı derecesini siz daha iyi bilirsiniz.Bu ısı değişebilir değişti mi pişme süresini de etkileyecektir. Bilginiz olsun.

 

 

Kek fırından çıktıktan sonra düz bir zemine alalım ve üstüne kürdanla delikler açalım.Hatta delikleri her tarafına orantılı bir şekilde yayalım. Bu işlem sütün kekin içine çabuk işlemesine ve homojen bir şekilde yayılmasını sağlayacaktır.Bu işlemi yaparken kekin ilk sıcaklığı da geçmiş olacaktır.

 

 

Daha sonra iki bardak sütü eşit dağıtacak şekilde dökelim.Eşit dağıtmaya dikkat etmezsek süt bir yerde birikecek ve keki çok ıslatacaktır. Tabağımıza aldığımızda oldukça ıslak ve sulu bir görüntü ortaya çıkacaktır.  Öte yandan kekin diğer tarafı da tam olarak ıslanmadığı için kuru kalacaktır.

 

 

Sütü döktükten sonra ağlayan pasta kekimizi soğumaya bırakalım.Yaklaşık yarım saat sonra kek soğumuş olacaktır.Kekin soğuduğundan emin olduktan sonra krem şantisini yapmaya geçebiliriz .Derin bir kaba iki bardak soğuk sütü ve iki paket krem şantiyi dökelim. Önce düşük devirde sonra yüksek devirde krem şantimizi çırpalım. Kabımız derin olmazsa çırparken etrafa sıçrıyor.Aynı şekilde birden bire yüksek devirde çırpmaya başlarsak da sıçrıyor.Bunlara dikkat derim:))

 

 

İyice çırptığımız krem şantiyi kekin üzerine mümkün olduğunca eşit olacak şekilde yayalım.Bu işlem bittiğinde buzdolabına kaldırabiliriz.

 

 

Krem şantisini döktüğümüz ağlayan pastanın çikolata sosunu yapmaya geçebiliriz. Bir paket çikolata sosunu iki buçuk bardak sütle pişirmeye başlayalım.Pişen çikolata sosunu kenara alıp karıştırarak ılımasını sağlayalım. Sık sık karıştırmazsak çikolata sosunun üzerinde bir tabaka oluşacaktır.Bu tabakayı kekin üzerine döktüğünüzde hoş bir görüntü oluşturmayacaktır.O yüzden bir müddet çikolata sosuyla ilgilenmeniz gerekecek. Çikolata sosunu ocaktan alır almaz krem şantinin üzerine dökecek olursanız krem şanti eriyecektir.
Çikolata sosu ılıdıktan sonra ağlayan pastaya son dokunuşu yapabiliriz. Krem şantisi  dökülmüş olan ağlayan pasta kekimizin üzerine çikolata sosunu dökebiliriz. Çikolata sosumuz tamamen soğumuş olmadığından bir miktar yerlerde krem şantiyi eritecektir. İşte bu eriyen yerler  ağlayan pastanın göz yaşları oluşmuş olacak.

 

 

Bütün işlemler bittiğinde ağlayan pastayı buzdolabınıza kaldırıp ertesi gün servis edebilirsiniz.Ama bizim gibi hemen tüketmek isterseniz 2-3 saat sonra yemeye hazır hale gelmiş olacaktır. Yine de sizden tavsiyem ertesi gün tüketmek olacaktır.Hem kek ıslaklığı iyice içine çekip dinlenecek hemde üzerindeki sos daha iyi oturacaktır.

 

 

Afiyet olsun:))

Bir yorum bırakın