Ayva tatlısı

 

 

 

Ayva tatlısı benim ilk yaptığım tatlılardan biri. Evlendiğim zamanlarda öyle çokta pasta börek bilen biri değildim. Ayva tatlısını gördüğümde yapabileceğim en kolay tatlılardan biri olarak düşündüm. Öyle de oldu. Ayva tatlısını algılarıma takılmasının sebebi ise ayvayı çok sevmem ve tatlısını tattığımda ağzımda muhteşem bir tat bırakması.Hazır elime doğal bahçemizden ayva geçmişken yapmadan geçemedim.
Ayva tatlısını daha tabağınıza aldığınızda burnunuza tarçın ve karanfilin dans eden kokusu geliyor.O yumuşacık olmuş dokusu baharat kokularıyla ağzınızın içinde bir şölen havası estiriyor. Ayvayı pişirmeden önce baktığınızda hiç öyle yumuşamayacak gibi gelirken tatlı sizi alıp başka yerlere götürüyor.

 

Malzemeler;
  • 3 adet ayva
  • 1,5 su bardağı su
  • 6 yemek kaşığı toz şeker
  • Tarçın
  • Karanfil
  • Kaymak
Kararmasını engellemek için;
  • 6 bardak su
  • yarım limonun suyu

 

 

Yapılışı;

 

 

 

Ayvaları yıkayalım. Soymaya başlamadan önce üç ayvanın sığabileceği bir kase alıp içine bir miktar su koyalım.Bu su miktarı ayvaların hepsi suya batacak oranda olacak. Ben altı bardak su kullandım.Sonra bu suyun içine yarım limon suyu sıkıp ekliyoruz. Bu şekilde limonlu su yapmamızın sebebi soyduğumuz ayvaların içine atıp kararmasını engellemek.
Ayvaları soymaya geçebiliriz.Her soyduğumuz ayvayı boylamasına ikiye bölüyoruz. Böldükten sonra orta kısmındaki çekirdekli kısmını çıkartıyoruz. Çekirdeklerini çıkardığımız ayvayı önceden hazırladığımız limonlu suya atıyoruz.Diğer iki ayva için de bu işlemleri  yapıyoruz.

 

 

Ayvaların ortasındaki çekirdekleri çıkartıp bir kenara ayırıyoruz. Bu çekirdekleri,tencerenin içine atacağız renk vermesi için.Ben üç ayvanın da çıktığı kadar çekirdeklerini ayırdım.
Yayvan bir tencere alıp içine bir buçuk su bardağı su koyup ocağın üstüne alıp kaynamasını bekliyoruz.Yayvan tencere tercih etmemizin sebebi ayvalar rahat rahat pişmesi,üst üste binmemesi.Orta hararetli ocakta iki üç dakikalık sürede suyumuz kaynıyor.Kaynayan suya üç dört tane karanfil ve tarçın kabuğu atıyoruz. Bir tarçın kabuğu fazlasıyla yetiyor.Ben tarçını ufak parçalara ayırıp öyle kullandım.Karanfili ve tarçını istediğiniz miktarlarda kullanabilirsiniz.Eğer tarçından ve  karanfilin birinden hoşlanmıyorsanız koymayabilirsiniz. Sizin tercihiniz. Ama mutlaka birini kullanın.Tadındaki güzellik bu baharatlardan geliyor diyebilirim.

 

 

Sonra limonlu sudan ayvaları alıp tencerenin  içine güzelce yerleştiriyoruz.Yerleştirdiğimiz ayvaların içine birer tane karanfil ve birer parça tarçın kabuğu yerleştiriyoruz.Ayva çekirdeklerini de ekledikten sonra ocağın altını kısıp tencerenin kapağını kapatıyoruz. Burada ayva kırmızı görünsün diye gıda boyası kullanılıyor.Ben tercih etmiyorum.Bana ayvanın kendine has görüntüsü yetiyor.Kullanmak isterseniz de tercih sizin.

 

Otuz dakika kadar haşlanıyor ayvalarımız. Süre sonunda ayvalarımızı bir çatal yardımıyla kontrol edelim.Çok hafif diriliği kalmış olacaktır. Bu aşamada her bir ayvanın içerisine dolu dolu bir yemek kaşığı toz şeker koyalım ve tekrar haşlanmaya bırakalım. Benim damak tadıma göre bu şeker yeterli oluyor.Siz yereli bulmazsanız çoğaltabilir yada çok gelirse azaltabilirsiniz.Buradaki şeker miktarını ayarlamak sizin elinizde.Ama öncelikle böyle bir deneyim derim.
On beş dakika şekerle birlikte ayvalar pişecekler. Süre sonunda ayvaları kontrol ettiğinizde, ayvaların ortasına koyduğunuz şekerin erimiş olduğunu göreceksiniz.Artık altını söndürebiliriz.Bu şekilde ayvaların soğumasını bekliyoruz.Ayvalar, şekeri ve baharat tadını içine iyice sindirmeli.
Ayvalar soğuduktan sonra tabağa alıp, ortalarına kaymak koyup,üstüne ceviz serpip  servis edebiliriz.

 

 

Afiyet olsun:)

 

Bir yorum bırakın