Fındıklı Kurabiye

 

Fındıklı kurabiye ilk denediğimde  bu kadar güzel olacağını tahmin bile etmemiştim.Misafir gelecekti ve sunumu birde kurabiye ekleyeyim dediğim zaman yapmıştım.İyi ki de yapmışım:) O zamanlar henüz oğluşlarım yok. Fındıklı kurabiyeyi seçememin nedeni içinde ”Fındık” geçmesi desem.Çerez çeşitleriyle aram çok iyi olmadığı halde fındık vazgeçilmezim. Fındıklı kurabiyeyi tadına bakan kişilerde lezzetini ve görüntüsünü çok beğendiler.
Fındıklı kurabiyeyi şöyle bir baktığınızda oldukça davetkar bir görüntüye sahip. Daha ısırır ısırmaz ağızınıza dağılı veriyor. Ağızınızda bıraktığı yumuşak dokusu hissi sizi sarıyor.Çiğnemeye başladıkça fındık kırıkları dokunuyor dilinize. Fındıklar fırında ısıyla biraz kavrulduğu için rehası daha bir ortaya çıkıyor.Bu reha kurabiyenin o yumuşak dokusuyla bir araya geldiğinde sizi mest ediyor.

 

 

Malzemeler;
  • 125 gr tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı nişasta
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 2 yumurta(birinin beyazı ayrılacak)
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilin
  • 3 su bardağı un
  • 1 su bardağı tüm fındık

 

Yapılışı;

 

125 gr tereyağı ,1 çay bardağı sıvı yağı,1 su bardağı pudra şekerini,1 su bardağı nişastayı ,bir yumurtayı ve diğer yumurtanın beyazını bir kaseye ayırarak sadece sarısını ekleyerek derince bir kapta karıştırmaya başlayalım. Böylece unu koymadan önce bu malzemelri güzelce özdeşleştirmiş oluruz.Baktınız  güzelce birbirine karıştı kabartma tozunu,vanilini ve unun bir bardak kısmını ekleyiniz.Bunlarıda karıştırıp yine bir bardak unu ekleyiniz.En son kalan bir bardak unu daha ekleyip güzelce karıştırınız.

 

 

Kurabiye hamurunuzun kıvamı elinize aldığınızda hemen dağılıveren bir kıvamda olması gerekiyor.Bu dağılmadan dolayı unu fazla mı koyduk diye düşünüp telaşlanmayın. O kıvam bize gerekli.Kurabiye hamurunu dolapta yarım saat kadar dinlendiriyoruz.Dinlendirmemizin nedeni hamurun içine koyduğumuz tereyeğı biraz kendini toparlasın ve hamur kendine gelsin diye.Hamuru çıkarmadan on beş dakika öncesinden fırınımızı 150 dereceye getirip açıyoruz.
Kurabiye hamurumuz dolapta dinlenirken fındıklarımızla ilgilenebiliriz.Tüm haldeki fındıklarımızı buzdolabı poşetin içine koyup iri olacak şekilde kıralım.Blendırdan geçirmiyorum çok ufalanmasını istemiyorum.Kurabiyenin üstünde yer alacak fındık parçacıkları biraz iri olmalı.Kırdığımız fındıkları bir kenara alıp bekletelim.

 

 

Dindendirdiğimiz hamuru tezgaha alalım ve ikiye bölelim.Böldüğümüz her bir hamur parçası birer tepsi için ölçü olacak. Hamurdan  ceviz büyüklüğünde parçalar alıp çok bastırmadan yuvarlayalım.Bastırarak yuvarlamaya çalıştığınızda kurabiye hamurunuz dağılacaktır. Kurabiye hamurunuza nazik davranın:)Kurabiyenin büyüklüğünü isterseniz biraz daha büyük yapabilirsiniz. Ben bir iki loklamlık olmasını seviyorum. Tabii burada tercih sizin.Bütün kurabiye hamurunu ceviz büyüklüğünde yapıp hazırlayalım.

 

 

Fındıklı kurabiyenizin hamurunuzun hepsini yuvarladıktan sonra yumurta beyazı ve fındığa batıracağız. Bir yandan yuvarlayıp bir yandan fındığa batırma işlemi yaptığınızda fındık kırıkları ve yumurta beyazı elinize yapışacaktır. Bir sonra ki yapacağınız kurabiye hamurunu yapmakta zorlanacaksınız.Bu nedenden dolayı hepsini yuvarlayıp fındık kırığına bulama  işlemini yapmak size rahatlık sağlayacak ve daha kısa sürede bitireceksiniz.
Kurabiye hamurumuzun hepsini yuvarladığımıza göre şimdi sıra fındık kırığına bulama aşamasına gelmişiz demektir.Yuvarladığımız hamur topunu elimize alıp bir tarafını yumurta beyazına güzelce buluyoruz.Yumurtaya buladığımız tarafı fındık kırığı bulunan kasenin içine daldırıp hafifçe bastırarak fındıkların hamurun üzerine  güzelce yapışmasını sağlıyoruz.Eğer yeterince yumurta beyazına bulamazsanız fındıkların hamura yapışma konusunda sorun yaşıyacaksınız demektir.Fındık kırıkları hamurun diğer tarafına da yapışabilir hiç önemi değil.

 

 

 

 

 

Geriye kalan kurabiye hamurlarının hepsini bu şekilde yaptıktan sonra fırına verebiliriz.Önceden ısıttığımız 150 derecelik fırında 15 dakika pişirmek yeterli olacaktır.Pişirme süresi sizin fırınınızın ısı derecesine göre değişecektir.Gözünüz kurabiyelerinizin üzerinde olsun.Yoksa hemen rengi değişiveriyor.Fındıklı kurabiyenizin üst kısmı beyaz alt kısmı hafif pembeleşmiş olması gerekli.

 

 

Fırın çıktıklarında sonra kurabiyelerinizin  tepside tamamen  soğumasını bekleyin.Soğumasını beklemeden almaya çalıştığınızda kurabiyeleriniz dağılacaktır. Bu önemli!!!Soğuduğundan emin olduktan sonra fındıklı kurabiyeleri tepsiden alalım. Artık servise hazırdır.

 

Afiyet olsun:))

 

Bir yorum bırakın