Portakal Jöleli Kedi Dilli pasta

 

 

 

 

 

 

Bahar kendini yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Ağaçlar çiçek açmaya, bahçeler kır çiçekleriyle dolmaya başladı.Kış tam çıkmadan kışa özgü olan portakalla bir pasta yapmak istedim. Portakallı keki daha önce yapmıştım.Farklı bir şeyler denemek istedim.”Sofra” dergisinde yayınlanan bu pastayı ben portakala denemek istedim.Denedikten ve insanlara tattırdıktan sonra siteye koymaya karar verdim.
Portakal jöleli kedidilli pasta oldukça pratik,zahmet gerektirmeyen ve kısa sürede yapabileceğiniz bir pasta. Pastaya başladığınızda bir bakmışsınız bitivermiş bile o kadar ki kolay.Benim gibi farklı meyve suları kullanarak da yapabilirsiniz.
Pastayı tanımlarken kremasının içerisinde bulunan labne peyniri sayesinde hafif cheeescake de andırıyor diyebilirim. Portakal kullanılması pastaya bir hafiflik ve ferahlık katıyor. Tadına baktığınızda jöleden dolayı önce bir portakal tadı alıyorsunuz daha sonra kremanın o muhteşem lezzeti geliyor damağınıza. Kedidilinin portakalla yumuşatılmış tadı alttan alttan size merhaba diyor.Hepsi bir araya gelince ağızınız da bir şölen havasına yayılıyor.

 

 

Malzemeler;
 • 12 adet kedi dili bisküvi
 • 4 su bardağı süt
 • 1 su bardağı şeker
 • 3 yemek kaşığı un
 • 1 yemek kaşığı nişasta
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 paket vanilin
 • 200 gr labne peynir

 

Islatmak için;
 • 1 su bardağı portakal suyu
Portakal jölesi için;
 • 1 su bardağı portakal suyu
 • 1 yemek kaşığı nişasta
 • 3 yemek kaşığı  şeker
 • 1/2 çay bardağı su

 

 

Yapılışı;

 

Kremasını hazırlayacağımız  bir tencereyi alıp içine sütü,yumurta sarısını ve şekeri ekleyelim.Unu ve nişastayı içine eleyerek koyalım ki topaklanma olmasın ve güzel bir krema elde edelim.

 

 

Tenceremizi ocağın üstüne koymadan önce bir kaç dakika çırpıcıyla karıştırıp içine koyduğumuz bütün malzemelerin dağılmasını sağlayalım. Daha sonra orta hararetli ocağın üstüne koyarak karıştırarak pişirmeye başlayalım. Yüksek ısılı ocağa koyduğumuzda kremamız pürüzsüz olmayacaktır bilginiz olsun.Ocağınızı ona göre ayarlayın derim. Kremamızı karıştırarak pişirelim ki tencere dibinde tutmasın ve topaklanma olmasın. Bu şekilde 8-10 dk pişirelim.  Kremanız koyulaşmaya başlayıp göz göz olduğunda olmuş demektir.

 

 

Ocaktan aldıktan sonra kremamızı karıştırmaya devam edelim ki üst kısmı kabuk bağlamasın.ilk sıcaklığı geçtikten sonra vanilini ve labne peyniri ekleyelim. Blendır yardımıyla 3-4 dk karıştırıp kremanın pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayalım.

 

 

 

 

Kremamız bir köşede beklerken biz baton bir kalıp alıp içine güzelce sağ, sol ve iki kenarlardan sarkacak şekilde streç film koyalım.Kalıbın kenarlarından yeterince streç film bırakmaya özen gösterelim.Çünkü yapacağımız portakal jöleli pastamız kalıptan çıkarabilmek için bu şart.Mutlaka buna dikkat edelim.

 

 

 

Streç filmi serdikten sora kremanın 1/3 kısmını baton kekin tabanına dökelim.Bu ayarlamayı göz kararı yapıyoruz. Daha sonra bir kaseye koyduğumuz 1 su bardağı portakal suyuna kedi dillerimizi bir kaç saniye her iki tarafı ıslanacak şekilde batırıp baton kalıba dizmeye başlayalım. Kedidillerini ortada kalacak şekilde dizelim.Bisküvilerin kenarlarında bir miktar boşluk kalmalı ki krema orayı da doldurabilmeli.Kalıbı ters çevirdiğimizde kedi dilleri çok fazla gözükmesin.

 

 

Birinci katta 6 adet kedidili diziyoruz.Hepsini düzenli bir şekilde dizdikten sonra kalan kremanın yarısını dökelim.İkinci krema katmanının üzerine de kedi dillerimizi portakal suyuyla ıslatıp dizelim.Yine kedidillerini orta kalacak şekilde dizelim.

İkinci kedi dili sırası da bitince üstüne son kalan kremamızı dökelim.En üsteki kremayı güzelce yayıp, streç filmin sarkan kısımımlarıyla üzerini kapatalım.Ben önce uzun kenarları kapatıp sonra kısa kenarlardaki streç filmi kapatıyorum.Bu şekilde krema sertleştikten sonra açması daha kolay oluyor.Ama siz hangisini tercih ederseniz öyle yapın. Sadece kremanın üzeri  güzelce kapanmış olsun.

 

Bütün işlemler bittikten sonra kalıpla birlikte portakal jöleli kedidilli pastamızın bir gece donmasını bekleyelim.Ertesi gün streç filmi kapatış sıramıza göre açalım. Baton kalıbın büyüklüğünün sığacağı bir  servis tabağı alalım. Baton kalıbını ters çevirmeden önce en üsteki streç filmi yanlara doğru açalım.Daha sonra servis tabağını ters çevirip baton kalıptan çıkmasını sağlayalım. Baton kalıbı çektiğimizde kremalı kedidilinin şeklinin bozulacak mı diye endişe etmeyin.Şeklini pasta yenip bitene kadar koruyor.Kalıbı çıkardıktan sonra streç filmi nazikçe kaldıralım.Buraya kadar her şey yolunda gitmiştir umarım:))

 

 

 

 

Servis tabağında portakal jöleli kedidilli pastamız bekleye dursun biz jölenin yapımına geçelim. Bir barak portakal suyunu bir tavaya dökelim.1/2 çay bardağı suyun içinde 1 yemek kaşığı nişastayı açalım.Daha sonra bunu tavadaki portakal suyunun üzerine aktaralım.Tavaya 3 yemek kaşığı şekeri de ekledikten sonra.Ocağın altını yakıp tavamızı üzerine koyalım.
Nişastalı suyu koyduğumuz zaman portakal suyunun rengi matlaşıp açılacaktır endişelenmeyin.Portakal suyu ısıyı gördükçe eski rengine kavuşacaktır.Karışımı yavaş yavaş karıştırarak pişirmeye başlayalım. Orta hararetli ocağın üstünde 5-6 dk sonra jölemizin kıvam aldığını portakal renginin yeniden yerine geldiğini gördüğünüzde olmuş demektir.

 

 

Yaptığımız jöleyi çok bekletmeden servis tabağımız da jölesini bekleyen pastamızın üzerinde gezdirerek dökelim.Jöle daha sıcak kremayı eritir mi? şeklini bozar mı? diye endişelenmeyin.Hiçbir şeycik olmuyor.Aksine jöle soğursa kıvamı yoğunlaşıyor ve akışkanlığını kaybediyor.Jöleyi döktükçe yanalardan akıp güzel bir görüntü oluşturacaktır.Bundan sonrası jölenin ılımasını bekleyelim. Ilıdıktan sonra dolaba kaldırıp jölenin tam anlamıyla donmasını sağlayalım.
Ben üstüne güzel görünsün diye portakalı soyup ince dilimleyip jölenin üzerine yerleştirdim.Siz başka şekillerde süsüleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin hayal gücünüze bağlı:))

 

 

Afiyet olsun:))

 

 

 

Bir yorum bırakın