Süs Biberi Turşusu

Turşu mevsimindeyiz. Pazara uğradıkça turşu yapılacak sebzeleri görüyorum. Süs biberinin her türlüsü,kornişon,kelek,acur…Canınız ne çekerse turşu adına.İnsan baktıkça her çeşidinden turşu yapmak istiyor.
Benim çocukluğumda annem her sene turşu kurar her sene bozulur.Bir türlü ölçüyü tutturamaz. Turşu mevsiminde iyi turşu yapacak birilerini bulmaya çalışır.Bir ara tamamen bırakmıştı.Sonraları hazır turşu suları çıkınca annem bozulmayan turşular yaptı.Hazır turşu sularının ne kadar sağlıklı olduğu konusu çok su götürür.Aşağıda tarifi verdiğim şekilde yaparsanız hazır turşu suyuna hiç ihtiyacınız olmadığını anlayacaksınız.
Bir gün yakın bir arkadaşımın evine gitmiştim.Yemeğin yanında turşu vardı.Çok hoş  sebzeler kıtır kıtır, ekşisi tadında ve tuz da tam yerinde.Her halde o gün bir tabak turşu yemişimdir:)) Arkadaşımın annesine hemen tarifi sordum.Bu kadar güzel olduğuna göre özel bir tarifi vardır diye düşündüm. Malzemeleri söyleyince öyle çok zor olmayan ve yapımı çok basit bir tarif çıktı karşıma.Turşunun malzemelerini sebzenin miktarına göre değil kullandığı kaba göre ayarladığını söyledi.
Şimdi gelelim yapım aşamasına.Ben bunu 1 litrelik cam kavanozlar için ayarladım.Emin olun aşağıdaki tarifi siz de uyguladığınızda çok lezzetli  ve tadı kıvamında bir turşu  yapmış olursunuz.Emin olun! Aşağıda her malzemenin tam miktarları yok. Çünkü ne kadar sebze  miktarı ile turşu yapacaksanız ona göre oran değişiyor.Sebzenin türüne göre de değişiyor.Bir kilo biberle bir kilo kornişon aynı yeri kaplamıyor.Biberlerin sap boyları bile kavanoza sığacak miktarı etkiliyor.
Malzemeler;
  • Süs biberi
  • Üzüm sirkesi
  • Nohut
  • Sarımsak
  • Taze nane
  • Tuz ve şeker
  • 1 litrelik kavanoz
Ben öncelikle biberlerin uzun saplarını bir santim kalacak şekilde kesiyorum.Kimileri sap kısmını tamamen koparıyor yada olduğu gibi bırakıyor.Bu sizin tercihiniz diye bilirim.Sadece sap kısımları uzun kaldığı zaman kavanozda daha çok yer kaplıyor.Biberlerin saplarıyla işimiz bittiğinde turşu yapımımızın yarısı bitmiş demektir.

1 litrelik bir kavanoz alalım.Kavanozun altına daha önceden soymuş olduğumuz 1-2 diş sarımsağı küçük parçalar halinde doğrayalım. Sarımsakları doğramamızın amacı turşuya daha çabuk ve daha yoğun tat vermesidir. 1-2 diş olarak yazdım sarımsağın büyüklüğüne ve sizin sevme derecesine göre sarımsak miktarı değişecektir.Eğer turşuda sarımsak olmasın diyorsanız yada daha fazla olsun diyorsanız o da olur.Sonuçta bu sizin tercihiniz olacaktır.

 

 

Sarımsaklardan sonra 6-7 tane çiğ nohut tanesi atalım.Bu nohutlar turşumuzun ekşimesine yardımcı olacak. Sarımsak ve nohutu ekledikten sonra biberleri eklemeye başlaya biliriz.Biberleri öyle çok bastırmadan kavanoza doldurun.

 

 

Kavanozun ağız kısmına geldiğinizde 1 cm ‘lik boşluk bırakın.En üste yine 1-2 diş sarımsak doğruyarak koyun.
Sarımsakların üstüne de  7-8 dal taze nane dalı yerleştirelim.Nane kullanmamın nedeni turşuya farklı tatlar da katmak.Üstelik kavanozun üst tarafına taze nane koyduğunuz zaman turşu malzemeleri tamamen turşu suyunun içinde kalıyor.Bir kaç dal naneyi kavanozun en altına ve ortasına koyabilirsiniz.1 litrelik kavanoz için naneyi üst kısma koymak  yeterli olacaktır diye ben koymadım.Daha büyük kavanozla denerseniz taze naneleri altına ve orta katına koyun derim.

Naneler ile işimiz bittikten sonra üstüne 2 tatlı  kaşığı dolusu tuz ve 1 çay kaşığı dolusu şeker ilavesi yapalım.Burada kullandığım 2 tatlı kaşığı tuz  turşuyu hemen yemek için olan miktardı.Hemen değil de daha sonra yemek isterseniz 1 tatlı kaşığı tuz daha ekleyin.Turşuya şeker eklememizin nedeni turşu suyunun asit-baz dengesini sağlamak ve sirkenin mayalanmasını kolaylaştırmak.Şekeri unutmayın derim!

 

Bir bardak üzüm sirkesini kavanoza dökelim.Kavanoza sirkeyi döktükten sonra geriye kalan boşluğu suyla tamamlayalım.Suya gelince kimi kaynamış su yada hazır şişe suyu kullanıyor.Benim tarifim için normal bildiğimiz musluk suyu yeterli oluyor.Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp bir kaç defa alt üst edelim.Bu sirkenin,tuzun ve şekerin kavanoz içinde homojen bir şekilde yayılmasını sağlayacaktır.
Turşunuz 10-15 gün içinde oluyor. Ortamın ısısına bağlı olarak bu süre değişiyor.Daha sonra yiyeceğiniz turşuları serin yerde muhafaza edin.Sıcak ortamlarda ne yaparsanız yapın turşunuzun malzemeleri yumuşuyor ve bozuluyor.

 

Afiyet olsun:))

 

Bir yorum bırakın