Tiramisu

 

 

 

Tiramisu…. En sevdiğim tatlılar arasında yer alır kendileri. Profiteroldan sonra sevdiğim tatlı desem daha doğru olacak.Altan alttan gelen kahve tadı sonra kahveyle karışan o lezzetli kreması ve kedi dilinin yumuşaçık dokusu. Ne diyebilirim ki  bu tat beni bitiriyor.
Önceleri tiramisuyu labne peynirli  yapıyordum. Tadına bu şekilde de bayılıyordum.Daha sonra orjinalinde mascarpon peyniri kullanılıyor birde böyle deneyeyim dedim. Immmm…… Tadındaki farklılık bu kadar da olmamaz dedirtiyor. Mascarpon peynirini nereden bulalım sorusun soracak olursanız ben bu soruya  hiç takılmadım.Netten bu peynir nasıl yapılıyor diye baktım.Yapımının oldukça basit olduğunu görünce kendim yaptım.
Kremasını hazırlamak biraz meşakkatli gelebilir  bu sizi korkutmasın. Tadına baktıktan sonra  labne peynirli  olanına burun kıvıracaksınız emin olabilirsiniz.

 

 

Malzemeler;

 

  • İki paket kedi dili bisküvi
  • 280 gr mascorpone peyniri
  • 200 ml süt kreması (bir kutu)
  • 2 yumurta (sarısı ve akları ayrılacak)
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 3 su bardağı su
  • 3 yemek kaşığı granüllü kahve
  • üzeri için kakao
Yapılışı;
Öncelikle yumurtaların sarısını ve beyazını ayıralım. Sarılarını ısıya dayanıklı bir kaseye alalım. Çünkü yumurta sarılarını benmari usulü pişireceğiz. Isıya dayanıklı kasemizin  üstüne oturabilecek bir tencere alıyoruz. Tencereye, kasenin altına deymeyecek şekilde su koyalım ve ocağın üstüne alalım.Tenceredeki su kaynadıktan sonra altını kısalım.Kasenin içindeki yumurtaya üç yemek kaşığı şekeri ilave ederek ocağın üstündeki tencerenin üzerine koyalım.

 

Yumurtaları bu şekilde sürekli karıştırarak pişirmeye başlayalım. Yumurtalar pişene kadar sürekli karıştırmanız gerek .Karıştırmayı bıraktığımızda yumurtalar kesilecektir dikkatli olun. Kahve ocağında altı kısık olarak 5 dk kadar pişiriyorum.Pişirdiğimiz yumurtaların rengi açılacak ve krema kıvamın da olacaktır.Bunu yakaladınız mı olmuş demektir.

 

Yumurtalarınız şekerle birlikte krema kıvamına geldiğinde tencerenin üstünden alalım ve karıştırmaya devam edelim. Henüz kasemiz sıcak olduğundan  karışım kesilebilir. Bir kaç dakika boyunca karıştırıp  ılıktıktan sonra mascorpone peynirini azar azar ekleyelim. Azar azar eklememizin sebebi homojen bir karışım oluşturabilmek.Bütün peyniri karışıma eklemek 4-5 dk alıyor.Peyniri eklediğimizde karışım kıvam biraz daha sıvı bir hal alacaktır.

 

 

Sonraki aşamamız soğuk olan süt kremamızı derince bir kasenin içinde güzelcene çırpmak. Kremayı da 5 dk kadar çırpın.Krema çırpıldıkça katılaşacaktır bu istediğimiz durumdur.Yeterince çırpıp çırpmadığımızı anlamak için kaseyi ters çevirin. Akmıyorsa olmuş demektir.

 

 

Çırpılmış kremamız  da hazırsa yumurtalı mascorpone peynirli karışımı ekleyebiliriz.Yine karışımı kremamızın içerisine azar azar ekliyoruz.Güzel homojen bir karışım istiyorsak bununu yapalım.Birden hepsini eklediğinizde ya her tarafı aynı bir karışım elde edemeyiz yada istenilen homojen karışımı elde edebilmek için daha fazla vakti harcarız.
Daha önceden ayırdığımız yumurta aklarını bir kasede iki yemek kaşığı şekerle ekleyip çırpmaya başlayalım. Yaklaşık ben beş dakika kadar çırpıyorum.Yumurta akları köpük köpük olup,rengi beyaz döndüğünde olmuş demektir. Emin olmak isterseniz kaseyi ters çevirip akıp akmadığına bakın.Akmıyorsa tamamdır.

 

 

Yumurta aklarını, kremanın içine yavaş yavaş ve köpüğünü söndürmeden ekleyelim. Bütün malzemeler birbirine güzelce karıştığı zaman tiramusumuzun kreması olmuş demektir.Bundan sonrası kolay.

 

Granüllü kahveyi 3 bardak su koyduğumuz kasenin içini atıp erimesini sağlayalım.Kare bir borcam alalım. Kedi dillerini kahveli karışımın içine önce bir tarafını sonra diğer tarafını batırıp kahveyi içine çekmesini sağlayalım.Burada kedi dillerinin güzelce ıslandığından emin olalım.Eğer gerektiği gibi kahveli karışımı içine çekmezse kuru kalıyor.Kedi dillerinin çok fazla kahveli karışımı çekmesini sağlarsak tiramisumuz sulu bir kıvamda oluyor.Buna da dikkat edelim.

 

Islatmış olduğumuz kedi dillerini kare borcama dizelim.Bütün tabanını kapladığında kremanın yarısını bu kedi dili tabakasının üzerine dökelim.Kedi dillerinin her tarafına eşit bir şekilde yaymaya çalışalım.

 

Daha sonra dökmüş olduğumuz kremamızın üstüne de kahveyle ıslatılmış kedi dillerini bir kat daha dizelim.Bu işlem de bittiğinde kalan kremamızı döküp eşit şekilde yayalım.
Kremanın üstüne eleyerek kakaoyu serpiştirelim.Tüm kremayı toz kakao ile kaplamamız gerek.Bunu da yaptıktan sonra tiramisumuz yapma safhası bitmiş demektir.
Bir gün dolapta dinlendirerek ertesi gün servis edin.
Afiyet olsun:)))

Bir yorum bırakın