Tuzlu kurabiye

 

Bu tuzlu kurabiyeyle tanışmamız bir gün komşumuzun bana bu kurabiyeden getirmesiyle oldu. Ev ahalisi tadına bakınca bayıldı. Özellikle büyük oğlum gelen bir tabak tuzlu kurabiyeyi bitirip ”anne sen de bundan yapar mısın?” sorusunu sorunca ”tamam neden olmasın” dedim.
Tuzlu kurabiye deyince şöyle bir duruyordum. Tatlı  seven biri olarak beni hiç cezbetmiyordu. Fakat ısırınca ağızda dağılan önce tatlı sonra alttan alttan tuzlu tadı gelen tuzlu kurabiyeyi deneyince mest oldum.Hatta kendi kendime hayıflandım daha önce neden ön yargılı davranıp denemedim diye.Bunda sonra  tuzlu kurabiye  benim en sık yapacağım kurabiyeler arasına yer aldı.

 

Malzemeler;

  • 250 gr tereyağ
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı   sirke
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yumurta
  • 3 su bardağı un

 

Yapılışı;

 

Öncelikle  tereyağından başlayalım. Tereyağınızı önceden buzdolabınızda çıkartıp yumuşamasını sağlamanız tüm malzemeyi kolayca  birbirine karıştırmanızı sağlayacaktır. Yumuşamış olan  terayağını , sıvı yağı, sirkeyi, şekeri, tuzu, kabartma tozunu ve yumurtanın beyazını (yumurtanın sarısı daha sonra dışına sürmek için kullanacağız) derince bir kaba alalım.Hangi sirkeyi kullanacağım diye soracak olursanız üzüm sirkesi yada elma sirkesi fark etmiyor. Her ikisi de aynı işlevi görüyor.
Koyduğumuz malzemeleri şöyle bir karıştırıp azar azar unu eklemeye başlayalım. Unu tamamen eklediğinizde göreceksiniz ki tüm malzemeyi karıştırıp yedirmek  sadece bir kaç dakika sürecektir.

 

 

Tuzlu kurabiye hamurunu hazırladıktan sonra şekil verme aşamasına geçebiliriz. Ben kurabiye kalıbı kullanacağım.Farklı şekillerdeki kurabiyeyi yemek çocukların çok hoşuna gidiyor. Bir miktar  hamuru düz bir zemine alalım. Bu bir miktar size kalmış.Yumurta büyüklüğünde yada portakal büyüklüğünde bir hamur parçası olabilir. Miktara çok takılmayın derim. Büyük bir hamur parçası alırsanız birden fazla kurabiye aynı anda,küçük bir parça alırsanız daha az kurabiye çıkarmış olursunuz.

 

 

Tuzlu kurabiye hamurunu bir merdane yardımıyla açalım.Burada merdane kullanmamın nedeni tereyağının daha fazla erimemesini sağlamak. Kurabiye hamurlarını elle açtığımız zaman el ısısıyla tereyağını hamurun dışına verecektir. Bu da istenilen bir durum değildir. Benim gibi  kurabiye kalıbıyla değil de ellerinizi işin içine sokacaksanız hamuru hazırladıktan sonra 15 dk. dolapta bekletin. Böylece tereyağının ellerinizle şekil verirken tereyağı hamurun içinde kalıp erimeyecektir.

 

 

Hamuru 5 mm kalınlığında açın. Daha sonra kurabiye kalıpları devreye girebilir.Şekil verdiğiniz kurabiyeleri daha önceden  yağlı kağıt koyduğunuz tepsiye yerleştirin. Tüm tuzlu kurabiye  hamuru şekillenip bittiğinde tepsileri  buzdolabına koyalım.

 

 

Daha sonra fırını 150 dereceye  getirerek çalıştıralım.Siz fırınınızın ısı derecesini daha iyi bilirsiniz.Kendi fırın derecenize göre ayar yapabilirsiniz.Fırının ısındığından emin olduğunuzda tepsilerden birini buzdolabından çıkartıp daha önce ayırdığımız yumurta sarısını bir yemek kaşığı sütle açıp tuzlu kurabiyelerin üzerine sürün. Üstüne çörek otu ve  susam serpip fırına sürün.Tuzlu kurabiyeleri 150 derecede 25 dk pişirin.Üzeri kızarmış olduğunda pişmiş demektir.

 

İkinci tepsideki tuzlu kurabiyelere de aynı şekilde yumurta sarısı sürüp ,çörek otu ve susam serpip fırına atın. Pişen kurabiyeleri tepside ılımasını bekleyip daha sonra servis tabağına alın. Hemen tepsiden çıkarmaya çalışırsanız kurabiyeler kırılabilir.

 

Afiyet olsun :))

 

Bir yorum bırakın