Un Kurabiyesi

 

 

 

Un kurabiyesi….. Benim çocukluğumun kurabiyesi. O ağızda dağılan kıvamı, ağızınızın her noktasında bıraktığı tat ımmmm. Her gün yesem yok demeyeceğim bir tat. Yapmış olduğum un kurabiyesinin  tarifi oldukça basit. Her yaptığımda ev ahalisinden büyük beğeni topluyor:))Sizin de ölçülere uyarak nefis bir un kurabiye yapacağınıza eminim.
Un kurabiyesini ben en bilinen şekliyle size tarif ettim. Siz isterseniz yuvarlak şekilde yada kurabiye kalıbı kullanarak da yapabilirsiniz.Bu tamamen size kalmış:)

 

 

Malzemeler;
  • 250 gr tereyağı
  • 1 fincan sıvı yağ
  • 4 yemek kaşığı nişasta
  • 4 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 4,5 su bardağı un
  • 1 paket vanilin

 

Yapılışı;

 

Derince bir kaseye  soğuk tereyağını,sıvı yağı,pudra şekerini,nişastayı koyup bir kaç dakika bu malzemeleri birbiriyle karıştıralım.Nişasta burada buğday yada mısır olabilir.Elinizin altında hangisi varsa onu kullanabilirsiniz.Daha sonra yavaş yavaş unu ekleyemeye başlayabiliriz.Bütün unu eklediğimizde yumuşak bir hamur elde etmiş olacağız.Daha fazla un istiyor diye ekleme yapmayın un kurabiyeniz istenilen kıvamda olmaz bilginiz olsun.
Un kurabiyesi hamurunun bütün malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra bir dolapta en az yarım saat dinlendirmeye alalım.Hamurun üstünün kapalı olmasına dikkat edelim. Yaptığım bütün kurabiye hamurlarını dolapta mutlaka dinlendirmeye bırakırım. Hamur soğuk ortamda kendini toparlayacak yağının dışarı kusmasını engellenecek ve koyduğumuz vanilinin daha iyi hamura sinmesine neden olacaktır.

 

Un kurabiyesinin hamurunu dinlendirdikten sonra yapmaya başlayabiliriz.Tabii ki başlamadan önce fırınımızı 150 dereceye ayarlayıp açalım. Hamurdan bir parça kopartıp(bu parçanın büyüklüğü önemli değil)  sert bir zeminde üzerinde yaklaşık iki santim çapında olacak şekilde  yuvarlayalım. Uç kısımları tam düzgün olmayacaktır buralara takılmayın.

 

 

Yuvarlama işlemi tamamsa üst kısmından bastıralım.Hamuru bastırdıktan sonra üst kısmının genişliği yemek çatalının genişliği kadar olmalı. Hamurun kalınlığı burada yaklaşık bir santim kadar oluyor.

 

 

Çatalı, un kurabiyesinin uç kısmından başlayarak alt kısmını bastırarak hamurun diğer ucuna kadar çekmeliyiz. Böylece un kurabiyesinin herkesin hafızalarına kazınan şekil ortaya çıkmış olacaktır.

 

 

Bir ucundan başlayarak hamuru verev şekilde keselim.İki hamur kesiğinin arasında yaklaşık iki santim bıraktım.Siz isterseniz  daha fazla aralık bırakabilirsiniz.İki uç kısımları alıp, geriye kalan kestiğiniz hamur parçalarını tepsiye dizelim.

 

 

 

 

Ben önceden ısıtılmış olduğum 150 derecelik fırında 20 dk pişiriyorum.Siz kendi fırınınızın ısı derecesini daha iyi bilirsiniz.Kurabiye pişerken bir gözünüz üzerinde olsun. Kurabiyelerinizin üst kısmı beyaz alt kısmı hafif pembe olacaktır.

 

 

Kurabiyeler fırından çıkardıktan sonra soğumaya bırakalım.Kurabiyeleri tam olarak soğumadan almaya çalışırsak kenarlarda kırıklar oluşacaktır.Buna dikkat edin.Un kurabiyeniz soğuyup biraz dinlendikten sonra çok daha güzel bir tat alıyor. Ben genelde  akşamdan yapıyorum.Sabah tattığım da, kurabiyenin akşamdan yediğimden çok daha güzel bir tat bırakıyor.Deneyin bana hak vereceksiniz.

 

 

Afiyet olsun:))

Bir yorum bırakın